Yeni başlayanlar için google Adwords (Giriş)

1 min


Sponsored Links

AdWords’le Tanışma

www.google.com adresindeki Google arama motoru, günde yüzlerce milyonlarca arama yapar. Bu aramalardan her biri, bir sorunu çözmeye çalışan veya dünya genelinde doğru bilgiyi bularak merakını gidermeye çalışan bir insanı temsil eder. AdWords programı, reklam verenlerin, Google sonuç sayfasında (bir kelimeyi veya kelime öbeği girdikten sonra Google Arama düğmesini tıkladıktan sonra, arama yapanın gördüğü sayfa) gördüğünüz metin ya da bağlantıları satın almasını sağlar. Yani kendi bağlantısını oraya yerleştirebilir.

google-arama-reklami-ornegi.gif

Verdiğiniz bu reklamlara yalnızca birisi tıkladığında ve Web sitenizi ziyaret ettiğinde ödeme yaparsınız. Her ziyaretçinin ödediği tutar, reklamınızın, Web sitenizin ve pazarın sözcük ya da ifade ile tanımlanan rekabet edebilirliğine (anahtar kelime olarak bilinir, bağlı olarak bir kuruş kadar düşük veya 100 TL kadar yüksek olabilir , birkaç kelimeden uzun olmasına rağmen) göre değişebilir.

Asağıdaki resimdeki satır 1 ‘de “Reklamınız burada” yazan bir reklam örneği görüyorsunuz.


✓ 1. satır: 25 karaktere kadar altı çizili, köprülü başlık (“Reklamınız burada”)
✓ 2. satır:  35 karaktere kadar açıklama satırı.

✓ 3. satır: 35 karaktere kadar  2. satırın açıklaması ya da devamı
✓ 3. satır: Yeşil görünen URL (adres çubuğuna yazacağınız bağlantı linki) 35 karaktere kadar

isletme-reklam-google.jpg

Reklamlar Nerede ve Ne Zaman Gösterilir

Reklamlarınızı tüm dünyaya veya ülkelere, bölgelere, eyaletlere ve şehirlere göre yayınlamayı ya da sınırlamayı seçebilirsiniz. (Örneğin) haftanın 7 günü 24 saat gösterilmesine izin verin veya geceleri ve hafta sonlarını kapatın. 

Google sonuçları

Birisi belirli bir anahtar kelimeyi aradığında, siz de reklamınız için bu anahtar kelimeyi (veya yakın bir varyasyonunu) seçtiyseniz, reklamınız Google sonuç sayfasında görüntülenir. 

Sponsored Links

Ortaklarda görüntülenme

Reklamlarınız Google'ın diğer anlaşmalı olduğu ortaklarının web sitelerinde de gösterilebilir.. AOL ve EarthLink gibi şirketler Google'ın sonuçlarını arama sayfalarına dahil ediyor (Şekil 1-3).

Google arama ortaklarının bir kısmının listesi aşağıdakilerdir:

✓ American Online (AOL): www.aol.com
✓ Ask.com: www.ask.com
✓ CompuServe: http://webcenters.netscape.compuserve.com/menu 
✓ EarthLink: www.earthlink.net
✓ Netscape Netcenter: www.netscape.com
✓ Alışveriş.com: www.shopping.com

Bir google ortak (partner) örneği (Şekil 1-3)

search-network-ads-aol.png

AdSense siteleri ve Gmail

Yüz binlerce Web sitesi sahibi AdSense programının bir parçası olarak,  kendi sayfalarında AdWords reklamları göstermektedir. (Örnek için Şekil 1-4'e bakın.) Gazetenin veya dergilerin bilgisayar ortamındaki bir versiyonunu, içeriğinin yanında reklamlarla birlikte düşünün. Sayfanın içeriği, hangi reklamların gösterileceğini belirler. Örneğin, halter kaldırmaya yönelik sitelerde Google, malzeme ve giyim örnekleri yerine, egzersiz programları ve kas geliştirme programları için reklamlar gösterir. Google, reklamlarınızı bu içerikteki ağlarda gösterip göstermeyeceğinizi seçmenize izin verir veya yalnızca aramada çıkmanıza bağlı kalmanızı sağlar.

Şekil 1-4

Sponsor Bağlantılar

main-qimg-ede85deedbc2d4f3a0d113fd594343bc

Bir Web sitesine sahip olan herkes AdSense programını kullanabilse de Google, Web'deki en popüler içerik sitelerinin bazılarıyla özel bir ilişki içindedir; 

✓ Hakkında: www.about.com

✓ işletme.com: www.business.com

✓ Gıda Ağı: www.foodnetwork.com

✓ HGTV: www.hgtv.com

✓ HowStuffWorks: www.howstuffworks.com

✓ Bilgi Alanı: www.infospace.com

✓ Lycos: www.lycos.com

✓ New York Times: www.nytimes.com

✓ Reed İşi: www.reedbusiness.com

Gmail, Google'ın Web posta hizmetidir. AdWords sonuçlarını sağda  veya üstte görüntüler. Eğer reklam anlaşmanız  kabul edilirse, Gmail kullanan potansiyel müşterileriniz onları görebilir. 

gmail1.png?ssl=1

Örneğin yukarıdaki resimde,  reklamlarımın bazılarının görünmemesi ile ilgili adwords'e bir mail yazmıştım. Onların bana gönderdiği bu epostayı okurken yukarıda ya da sağ tarafta AdWords ile ilgili bazı firmaların reklamlarının çıktığını görüyorum.

İçerik bağlamında AdWords

Google, internet çağının ilk başlarında sadece birkaç ay içinde dünyanın en popüler arama motoru olmuştu. Çünkü reklamsız, diğerlerinden daha hızlı, ve daha iyi bir şey yaptı: İnternette arayanların aradığı şeyi bulmalarına yardımcı oldu. 

googlelogo_color_120x44dp.png

Google'ın arama algoritmasının ayrıntılarıyla anlatamıyorum ama şunu bilmekte çok büyük fayda var ki;  Google'ın evrendeki en önemli kelimesi alaka düzeyi.

18639.jpg


Google'a bir kelime veya cümle yazarken, arama motoru www yani World Wide Web'den (dünya ağı) size en iyi sayfayı göstermesini ister. Google'ın  dikkat ettiği en önemli özelliklerden birisi: PageRank olarak adlandırılır, kaç tane Web sayfasının bu sayfaya link verdiğine ve bu sayfaların ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak, belirli bir sayfanın popülerliğinin bir ölçüsüdür. 

 

Tıklama Başına Kar Sağlama 

Lisedeki popüler bir çocuğu tanımlamak gerekirse:, diğer popüler çocuklarla arkadaş olan kişidir. Diğer bir deyişle sayfayı çocuğa benzetirsek, "Tamam, bu sayfa popüler olabilir, ancak hangi konuyla ilgili popülerdir" sorusunu yanıtlayan unsur Sayfa İtibarı(Page Reputation) olarak bilinir. Page Reputation bir Web sayfasının belirli bir aramada görünüp görünmeyeceğini belirler. PageRank ise hangi sırada olacağını, yani ilk ilan, üçüncü veya dört milyon ve on birinci olacaklarını belirler. Msela aşağıdaki resimde işaretli siteler 2. ya da 3. aramada sırada çıkmıştır.

image392.png

Google, doğru ve öncelikli bir sırayla belirli bir arama kelimesi ile doğru Web sayfalarını eşleme olanağına dayanır. Google, alakasız sonuçlar göstermeye başladığında, tüm Google yatırımlarınızı bozdurun.

 🙂

Google araması sonucu gösterdiği reklamlardan sonraki ilk kısım organik sonuçları gösterir ve bu sonuçlar organik listeler olarak bilinir. Organik listeler, Google sonuç sayfasının sol tarafında görünür.organik-arama.jpg

AdWords reklamlarınızın ilk günlerinde, reklamınız iki şekilde değerlendirilerek  gösterilir: birincisi teklif fiyatınız veya bir tıklama için ne kadar para ödemeye istekli olduğunuz (yani, reklamınızı tıklayan biri Web sayfanızı ziyaret ettiğinizde) ve Reklamınızı tıkladıktan sonra tıklayan kullanıcıların yüzdesini oluşturan Tıklama Oranı (CTR ingilizcesi) olarak adlandırılan çok önemli bir değerlendirme sistemidir. Google, reklam ile web siteniz arasındaki uyumu da dikkate alır. Arayanlar sizin siteniz için verdiğiniz reklama tıkladıktan sonra sitenizde durmayıp çabucak ayrılırsa , google, arayanların aradıklarını bulamadıklarını düşünür ve ilgisizlik nedeniyle cezalandırılırsınız.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
26
Funny
I like that I like that
24
I like that
Dislike Dislike
20
Dislike
OMG OMG
16
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *