Engelli Sitelere Erişim İçin Yasal ve Ücretsiz En İyi 9 Proxy Servisi

2 min


Sponsored Links

En iyi proxy siteleri diye bir arayışımız olduğunda engellenmiş veya yasaklı siteler konusu gündeme gelir ve yasaklı sitelere nasıl girilir sorusunun cevabını ararsınız. Bazen ülkemizde ya da başka ülkelerde girişe engellenmiş ya da yasaklı siteler olarak erişime kapatılmış ama ihtiyacımız olan bazı yasaklı sitelerden yararlanmak isteriz. Örneğin Wikipedia. Bu durumda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yasaklı sitelere giriş programları arayışına başlayarak internet tarayıcınızı açıp arama motoruna free proxy, gizli sitelere giriş programı, proxy tunnel, free proxy sites, wikipedia giriş gibi aramalar yaparsınız. Fakat karşınıza yasaklı sitelere girme işlemini yapacağı garantisini veren binlerce ne olduğunu bilmediğiniz proxy servisi çıkar. 

Bilgisayardan yasaklı sitelere giriş programı ya da ücretsiz proxy sitesi bulmak adına anonim bir proxy servisi kullanmak hiç zor değil. Proxy sunucusunun adresini web tarayıcısında, HTTP veya SOCKS proxy sunucularında olduğu gibi yapılandırmak yerine, normalde yaptığınız gibi internet tarayıcınızı kullanırsınız, ücret ödemezsiniz, ancak proxy web sitesi üzerinden giriş yapmış olursunuz

Anonim Proxy Ne Yapar?

Anonim bir proxy sitesi, internet servis sağlayıcınız tarafından verilen genel IP adresini gizleyerek tüm trafiği farklı ortak sunucular ve adreslerden geçirerek Web’deki gizliliğinizi korumak için tasarlanmıştır .

Bu proxy siteleri, bazı web sitelerinin belirli ülkelerdeki IP adreslerine yerleştirdiği engellerden kaçınmalarına yardımcı olur . Web sitesine ulaşma isteği o web sitesini yasaklamamış  bir ülkeden geldiğini düşündüğünde (Örneğin Almanya’daki bir bilgisayardan Wikipedia’ya girilebiliyor olması), engellemesi için hiçbir neden yoktur. 

Benzer şekilde, bir proxy servisi, belirli bir web sitesini engelleyen, ancak bu yasaklı siteye girişi sağlayacak proxy sitesini engellemeyen bir ülke ya da ağdayken kullanışlıdır. Yani gizli ya da yasaklı bir siteye giriş yapmak için kullandığınız proxy servisinin de bulunduğunuz ülkede engelli olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 


Anonim Proxy Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi proxy servisinin kullanılacağını değerlendirirken eğer bu yazımızı okumak istemiyorsanız, saygın bir hızda performans gösteren saygın bir marka adı aramanızı öneririz. Ama buna gerek olmayacağını söyleyerek sizn için hazırladığımız kapatılan, yasaklı veya engelli sitelere giriş yapmanıza kesin çözüm sunan yazımızı derledik. Bunlarla beraber ücretsiz Proxy’ler üzerinden gizli web sitelerine girişler, proxy sunucusundan geçen fazladan çeviri ek yükü nedeniyle genellikle normal internete girme hızı kadar performans beklemek doğru olmaz.

Proxy Sitesi ve VPN Aynı Şeyler mi?

Anonim bir proxy, sanal bir özel ağdan yani VPN dediğimiz sitemden farklı çalışır, çünkü yalnızca proxy sitesini kullanan tarayıcıdan girilen web trafiğini yönetir. Yasaklı sitelere giriş konusunda VPN’ler, programları ve diğer web tarayıcı dışında kullanılan internet trafiğini de içerecek şekilde, (Örneğin antivirüs güncellerken tarayıcı kullanılmaz) tüm cihazın farklı bir kaynaktan interneti kullanması için ayarlanabilir.

Ayrıca, bazı VPN’ler bilgisayarınız başladığında sizi bir sunucuya otomatik olarak bağlanacak şekilde yapılandırılmıştır. Proxy siteleri ise her zaman açık olmayabilir, çünkü yalnızca bir web tarayıcısını açtığınızda devreye gireceklerdir.

[zombify_post]

Sponsored Links

Like it? Share with your friends!

alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *