Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi ile hemen konut sahibi olun

1 min


Sponsored Links

Hükümet düğmeye basarak Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi olarak adlandırılan yeni torba kanun ile konut alımlarını kolaylaştıracak bir düzenlemeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Özelikle konut sahibi olmakta güçlük çeken düşük ya da orta gelirli grubun hedeflendiği bu sistemde devlet katkısının olması da büyük bir kolaylık sağlıyor.

 YTS ile hemen konut sahibi olma

Tasarruf Sandığı Sistemi

Reuters haber ajansının ulaştığı bilgilere göre, Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’nin şu anda üzerinde çalışılan torba kanunda yer alacağı ve kısa süre içinde duyurulacağı belirtiliyor. Üst düzey bir ekonomi yetkilisinin yapmış olduğu açıklamada, “Sistem, daha düşük faizle herkesin ev sahibi olmasına özellikle de yoksul ve orta kesime yönelik bir uygulama. Avrupa’da çok başarılı uygulamalar var; özellikle Almanya’da. Almanya’daki uygulamanın bir benzerini Türkiye’ye taşıma doğrultusunda bir adımlar atıldı” diyerek bu düzenlemenin çok yakında ilan edileceğinin sinyallerini verdi.

Düşük Faizler

Yapılan çalışmada Türkiye’de mortgage sistemini yavaş yavaş ortaya çıkartacak uzmanlaşmış bankacılığın benimseneceğine değinen üst düzey yetkili, “Bu sistemde kredi ve mevduat faizleri oldukça düşük, ortalamanın çok altında olacak. Yalnızca konut alımında değil, tadilat işlemlerinde, konut kredilerinin daha hızlı kapatılmasında ve konut amaçlı diğer kullanımlarda da bu sistem geçerli olabilir. Bu sistem kapalı bir sistem olduğu için sermaye piyasalarının dalgalanmasından çok az etkileniyor ya da hiç etkilenmiyor.” dedi.

5 yıl şartı

Şu an üzerinde çalışmalara başlanılan YTS, sözleşme dahilinde katılımcısına belirli bir süre birikim yaptırdıktan sonra, sisteme en başta girerken uzlaşılan faiz oranları üzerinden konut kredisinden yararlanmayı taahhüt ediyor. Ayrıca müşteri, piyasadaki faiz oranlarının tasarruf sistemindeki sözleşmede bulunan oranların altına düşmesi durumda, mevduatını ve ek devlet katkısını alarak sistemden çıkabiliyor. Bu sisteme dahil olan katılımcılar sözleşmede taahhüt ettiği miktarı biriktirdikleri, sistemde en az 5 yılı doldurdukları ve minimum değerleme katsayısına ulaştıkları zaman konut kredisini kullanmaya hak kazanmış oluyorlar.


TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki aya göre azaldığı göz önüne alındığında, gelecek olan düzenleme ile emlak piyasasının 2018’de daha da canlanarak birçok insanı memnun olacağı öngörülüyor.


Like it? Share with your friends!

alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *