Yanlışlıkla keşfedilen inanılmaz 13 şey

1 min


Sponsored Links

Plastikten patates cipsine kadar tesadüfi olarak keşfedildiği için minnettar olmamız gereken 12 şey.

 1. 1 Penisilin


  İskoç biyolog Alexander Fleming tatilden döndüğünde bakterilerin garip bir mantar tarafından öldürüldüğünü fark etti. Bu keşifle modern tıp artık eskisi gibi olmayacaktı.

 2. 2 Mikrodalga Fırın


  Raytheon için çalışan mühendis olan Percy Spencer Osilatör'ün ( bir çeşit radar cihazı) önünden yürüdükten sonra cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti. Birkaç yıl sonra ise ilk mikrodalga fırınını üretti. 3. 3 Cırt cırt


  1941'de bir yürüyüş gezisi sırasında İsviçreli mühendis Georges de Mestral pıtrakların pantolonuna yapıştığını gördü ve bu pıtrakların dikenlerinin-kancalarının çengel gibi geçerek her şeye yapıştığını fark etti. Tek yapması gereken bu çengel şekilli dikenleri yeniden yapması gerekti.

 4. 4 Teflon


  DuPont'taki bir bilim adamı olan Roy Plunkett, tehlikeli soğutucu bazı gazlar yerine daha az tehlikeli soğutucu bir sistem bulmanın yollarını arıyordu. Çalıştığı numunelerden biri, ısıya ve kimyasallara dirençli garip, kaygan bir reçine idi. Hemen sonrasında çalışmalarına son vererek teflonu yaptı.


 5. 5 Vulkanize Kauçuk


  1830'larda kauçuğun aşırı sıcaklığa dayanamaması çoğu kişinin büyük zararlar görmesine ve kullanmayı bırakmasına neden oldu. Ancak Charles Goodyear olayları farklı gördü. Yıllarca deney yaptıktan sonra kazara pişirdiği şeylerden birini ocağın üzerine düşürdü ve yanmadığını farketti. Vulkanize Kauçuk şimdi hava şartlarına dayanıklıydı.

 6. 6 Coca Cola


  John Pemberton bir işadamı değildi. Sadece baş ağrısını iyileştirmek istiyordu. Tarifleri iki üründen oluşuyordu: koka yaprakları ve kola fıstığı. Laboratuar asistanı kazayla bu iki maddeyi karbonlu su ile karıştırdığında ortaya bizim kola çıktı.

 7. 7 Radyoaktivite


  1896 yılında Fransız bilim adamı Henri Becquerel, uranyumdan zenginleştirilmiş kristalin güneş ışığı kullanarak bir fotoğraf plakası üzerindeki resmin yangığı bir deney üzerinde çalışıyordu ya da öyle düşünmüştü. Karanlık bulutları çektiğinde , daha sonra çekime devam etmek için ekipmanını bir çekmeceye koydu. Birkaç gün sonra geri döndüğünde, kristalin "fotoğraf plakasını kararttığı" ışınlar yaymayı başarabildiğini fark etti.Çok bilimsel oldu 🙂

 8. 8 Mısır gevreği


  Keith Kellogg, Battle Creek Sanatoryumunda doktor olarak çalışan kardeşine hastaların diyetlerine yardım ediyordu ve bir gün dışarıda otururken yanlışlıkla ekmek hamurunu unuttu. Daha sonra bu hamuru yine de pişirmeye karar verdi. Ortaya çıkan aperatif hastalar arasında fenomen oldu.


 9. 9 Dinamit


  İsveçli bir kimyager ve mühendis olan Alfred Nobel, bir dizi kaza sonucu kardeşinin patlamasına neden olan nitrogliserini kullanılmak üzere depolamaya çalışıyordu. Bazıları bunun onu araştırmaya daha da önem vermesini söylemektedir. Bir gün bunlardan bir miktar taşıdığı sırada bir miktar sızıntı yapabildiğini fark etti. Bununla birlikte, paketleme yaptığı materyal bu  sıvıyı emmeye başlamıştı. O günden itibaren nitrogliserinin sıvı formunda neden tehlikeli olduğunun cevabını bulmuş oldu.

 10. 10 Sakarin - Yapay Tatlandırıcı


  John Hopkins Üniversitesi'nden bir bilim adamı olan Constantine Fahlberg, yanlışlıkla laboratuvardan evine bir miktar bileşik getirdi. Yemek yerken, şekeri hiç kullanmamış olmasına rağmen ekmek tadının tuhaf bir şekilde tatlı olduğunu fark etti. Sonra laboratuvardan geldiğinin farkına vardı.

 11. 11 Kalp pili


  Cornell Üniversitesi'ndeki hayvanlarda kalp atışı sesleri kaydetmek için bir elektrik devre düzeneği kuran Wilson Greatbatch kazara yanlış transistörü tuttu. Cihaz açıldıktan sonra, insan kalbine çok benzer, çok tanıdık bir ritmik titreşim sesi buldu.

 12. 12 Modern Anestezi


  1800'lü yıllarda ampütasyonlar (yaralı organın kesilip atılması) ve savaş zamanlarında diğer acı dolu cerrahi yöntemler söz konusu olduğunda, alkol almanın uzun süredir tercih edilen ilaç olmasına rağmen, birkaç doktor etken ve azot oksidin (gülme gazı) etkilenen insanlarda ağrıyı engellediğini fark etmiştir.

 13. 13 Slinky


  1943 yılında, deniz mühendisi Richard James, gemilerdeki hassas ekipmanları destekleyecek ve stabilize edecek  yaylı bir sistem geliştirmeye çalışıyordu. Yaylardan birisi kazara bir raftan düştüğünde hareket etmeye devam etti ve James bu oyuncak fikrini kaptı.

Sponsor Bağlantılar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
6
Funny
I like that I like that
3
I like that
Dislike Dislike
33
Dislike
OMG OMG
30
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *