Kolay WordPress – Yazı Düzenleme

ankara.edu.tr5 min


Sponsored Links

WordPress tabanlı sitelerin kullanımı oldukça basittir. Üye girişi, yazı ekleme, resim ekleme, paylaşma, oluşturma gibi her türlü işlemi çok kısa sürede yapabilirsiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kurmak istiyorsanız WordPress ücretsiz indir bağlantılısndan indirebilirsiniz.

Şimdi hep beraber adım adım  kısa bilgiler şeklinde inceleyelim;

1. YÖNETİM PANELİ

Yönetim paneli sitenize yazı yazmak, siteniz ile alakalı yapılandırmaları gerçekleştirmek ve birçok ihtiyacınızı FTP programı kullanmadan karşılayabileceğiniz kullanışlı ve esnek bir yapıya sahiptir. 

adrescubugu.jpg


wordress sitelerini hemen kullanmaya başlayın

Tarayıcınızın adres satırına örneğin http://siteadresiniz.ankara.edu.tr/wp-admin yazarak login ekranına ulaşabilir buradan kendi kurduğunuz ya da herhangi bir worpress sitesine daha önce üye olduğunuzda belirlediğiniz kullanıcı adı ile parolanızı kullanarak yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. 

Yönetim paneli sitenize yazı yazmak, siteniz ile alakalı yapılandırmaları gerçekleştirmek ve birçok ihtiyacınızı FTP programı kullanmadan karşılayabileceğiniz kullanışlı ve esnek bir yapıya sahiptir.

wordpress-yonetim-paneli-baslangic.jpg
BAŞLANGIÇ
Yönetim paneline giriş yaptığınızda sizi karşılayan, siteniz ile alakalı istatistiki verileri ve bilgileri içeren başlangıç ekranıdır.

YAZILAR
Yazılar menüsünü kullanarak sitenize yeni yazılarak ekleyebilir, var olan yazılarınızı kolayca düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda yazılarınız için belirlemiş olduğunuz kategorileri ve etiketleri de bu menüden kontrol edebilirsiniz. Sitenizde yer alan duyuru ve seçkiler bileşenine yazılar menüsünden içerik eklenmektedir.

ORTAM
Sitenizde hazırlamış olduğunuz yazılarda yer alan görselleri, dokümanları yükleyebileceğiniz ve görseller ile alakalı düzenleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz menüdür. Yüklenen görseller ile alakalı kırpma, silme ve açıklama ekleme gibi birçok ayarı bu menüden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sponsored Links

SAYFALAR
Sitenize eklemek istediğiniz sayfaları oluşturabilir, var olan sayfaları kolayca düzenleyebilirsiniz. Web sitenizin ana sayfasında yer alan menüdeki başlıklar sayfa olarak eklenmektedir.

EVENTS
Events menüsünü kullanarak sitenize yeni etkinlik ekleyebilir, var olan etkinlikleri kolayca düzenleyebilirsiniz. Web sayfanızda yer alan etkinlik bileşenine events menüsünden içerik eklenmektedir.

GÖRÜNÜM
Görünüm menüsünü kullanarak web sayfanızda bulunan menüyü düzenleyebilir, sayfanızın arka plan ve üst kısım görselini değiştirebilirsiniz.

ARAÇLAR
Siteniz ile alakalı çeşitli yardımcı uygulamaların bulunduğu menüdür.

GALERİ
Galeri menüsünü kullanarak sitenizin ana sayfasına resim galerisi koyabilirsiniz.
Not: Menülerin kullanımı detaylı olarak anlatılacaktır. Yukarıda yer alan menüler haricinde bağlantılar, yorumlar, eklentiler, kullanıcılar, ayarlar menülerinin kullanılmaması gerekmektedir.

Sponsor Bağlantılar

2. YAZILAR

Duyurular ve seçkiler bileşenine eklenmek istenen yazılar, yazılar menüsünden oluşturulmaktadır. Yeni bir yazı oluşturmak için yazılar menüsünde yer alan yeni ekle sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza oldukça sade ve esnek bir metin editörü geliyor. 

Bu editör aynı zamanda Tüm yazılar sekmesi tıklandıktan sonra herhangi bir yazı üzerine gelerek düzenle seçeneğine tıkladığımızda açılan editör.  

O kadar esnek bir yapıya sahip ki başlık ve büyük metin alanı hariç diğer kısımların yerlerini kolayca taşıyabiliyorsunuz. Dilerseniz Ekran Tercihlerini kullanarak istemediğiniz modülleri gizleyebilirsiniz.

16.png

a) Yazı Editörü
Siteleriniz için hazırlamış olduğunuz yazıları Görsel ve HTML olmak üzere 2 farklı şekilde
düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu modlar arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Görsel mod, birçok biçimlendirme seçeneğini içerisinde barındıran zengin metin editörüdür.
HTML mod yazının metnini ham HTML olarak hazırlamanıza olanak sağlar. Bu modu kullanarak yazının içerisine HTML kodları ile videolar yerleştirebilir (embed), çerçeve (frame) içerisine farklı sitelerde yer alan dosyaları oynatabilirsiniz.

screenshot-1.png?rev=1776602

Hazırlamış olduğunuz metinlere kalın, italik, altı çizili veya paragraf gibi çeşitli stillerde yazmanızı sağlayan Görsel modda kullanabileceğiniz zengin metin editörüdür.

b) Ortam Dosyaları Eklemek

Yazılarınızın içerisinde yer vermek istediğiniz resim, video, ses ve ortam dosyalarınızı yazı editörünün üst kısmında yer alan Yükle/Ekle modülünü kullanarak ekleyebilirsiniz. Butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

ortam-ekleme.gif
c) Yazının Site İçerisinde Görüntüleneceği Yerin Belirlenmesi

Hazırlanan yazının site içerisinde duyurular veya seçkiler kısmında yayınlanabilmesi için kategoriler modülünü kullanıyoruz. Kategoriler altında yer alan duyurular işaretlenirse yazınız duyuru olarak, seçkiler işaretlenirse seçki olarak ana sayfanızda görüntülenir.

admin-panel-kategori-ekleme.jpg

d) Yazının Yayınlanması

Yazınızı hazırladıktan ve kategorisini belirledikten sonra resimde görülen, Yazı başlığının sağ kısmında yer alan yayınla modülünde, yayınla butonuna tıklayarak yazınızı sitenizde
yayınlayabilirsiniz. Yazınızı yayınlamadan önce görüntüleyebilmek için ön izleme butonuna tıklayabilirsiniz. Yayımla modülünü kullanarak yazınızın yayımlanma tarihini, görünürlüğünü ve yayımlanma durumunu ayarlayabilirsiniz. 

wordpress-yazi-nasil-yazilir-yay%C4%B1na-alma.jpg

Taslak Olarak Kaydet butonuna tıkladığınızda yazımız veritabanına kaydedilir; fakat yayımlanmaz. Kaydetmiş olduğunuz bu yazıya Yazılar sekmesine tıklayarak ulaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

c) Yazıları Düzenlemek

Var olan bir yazıyı düzenlemek için Yazılar menüsünde yer alan Yazılar sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Yazısının üzerine farenin imleci ile yaklaştığımızda Düzenleme Seçenekleri çıkar. Düzenle seçeneğine tıklayarak yazı ile alakalı tüm detayları ve yazı içeriğini kontrol edebiliriz. Hızlı Düzenle seçeneğini kullanarak yazı ile alakalı genel ayarları (etiketler, yazar vs.) yapılandırabiliriz. Çöp seçeneğine tıkladığınızda ise seçmiş olduğunuz yazıyı Çöptekilere taşır.

wordpress-kategori-ekleme-kategori-duzenleme.jpg

Çöpe taşımış olduğunuz yazıyı tekrar Geri Al diyerek taşıyabilirsiniz; fakat çöptekiler bölümünde yer alan yazıları silerseniz o yazı veritabanından silinir ve geri çağıramazsınız.
Üst kısımda yer alan Filtre Seçeneklerini kullanarak belirli kategorilerde veya tarihlerde yayımlamış olduğunuz yazıları listeleyebilirsiniz. Alt kısımda yer alan Toplu İşlemler seçeneğini kullanarak da seçmiş olduğunuz tüm yazılar ile alakalı düzenlemeler yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak duyurular kategorisinde yer alan yazılarınızı filtreleyerek, seçmiş olduğunuz yazıları, yeni oluşturduğunuz bir kategoriye taşıyabilirsiniz.
Alıntı :ankara.edu.tr

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *