Windows Bilgisayarınız İçin En İyi Ücretsiz 10 Video Oynatıcı Önerisi

10 min


Sponsored Links

Video oynatıcı tavsiye programlar deyince, vlc player, windows media player, bs player gibi birçok video açma programı gelir. Peki PC için en iyi ve ücretsiz film oynatıcı hangisidir diye düşüdünüz mü? Video oynatıcılar hakkındaki bu sorunun cevabını arıyorsanız, doğru yere geldiniz diyebilirim. Arama motorlarına media player indir, video player indir, multimedya tool ya da film oynatma programı gibi sorguları yazarsanız karsınıza birçok sonuç gelecek ve hangisinin gerçekte sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu bilmek için teker teker incelemek zorunda kalacaksınız. Sizi bu yükten kurtarmak için ücretsiz medya player programları hakkında geniş bir araştırma yaptık. Şimdi vakit kaybetmeden google ya da yandex arama motorlarına yazdığınız ücretsiz ve en iyi video oynatıcı indir ve ücretsiz video oynatıcı indir arayışlarınızı sonladıracak yazımıza devam edelim.

Bir medya player programının gelişmiş ve zengin özelliklere sahip olmasının yani sıra basit, kavranabilir ve kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması gerekir. Bu faktörleri dikkate alırsak, Media Player Classic, VLC, GOM, vb. gibi video oynatıcıları, ücretsiz, indirilebilir ve en iyi özelliklere sahip film oynatma programlarını bir arada isteyen kullanıcılara tavsiye edebiliriz. Fakat bulduğumuz video oynatıcısı ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor mu? Örneğin MP4 uzantılı videoyu açmak isteyen birisi iseniz tabi ki mp4 oynatıcı, mp3 açmak istiyorsanız da mp3 oynatıcı şeklinde bir arayışınız olacaktır.

Windows platformu için birçok video player tarzı yazılım olduğundan, siz ve bilgisayarınız için en doğru olanı seçmek kolay bir iş olmayabilir. Sadece film izleme programı olsun yeter diyorsanız bile, bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Ayrıca bazı video izleme programları gittikçe artan sayıda yeni medya formatlarından MP4, MOV, MKV, FLV, AVI vb. gibi tüm popüler video dosyalarını çalıştıramayabilirler. İstediğiniz tüm formattaki filmleri açabilecek ya da format desteği geniş en iyi medya oynatıcı hangisi peki? Bu arayışı bildiğimiz için Windows işletim sistemi için en iyi ücretsiz medya oynatıcılarının bir listesini hazırladık.

Yasal ve ücretsiz olarak online film izlemenize yarayacak film siteleri yazımıza da göz atabilirsiniz!


Ücretsiz bir video medya oynatıcısı olmanın yani sıra, kolay indirilebilir, film ve TV şovları izlerken takılma yapmayan, film izleme programı ünvanını hakkıyla yerine getiren ve Türkçe altyazı desteği sunan özelliklere dikkat etmek önemlidir. Öyleyse, farklı seçeneklere göz atalım ve mümkün olan en iyi kararı vermenize yardımcı olalım.

İşte windows için en iyi 10 medya oynatıcı:

1. VLC Medya Oynatıcı

en iyi medya oynatıcı
VLC medya oynatıcı

En iyi medya oynatıcılar ve onların ne kadar kullanışlı olduklarına dair herhangi bir araştırmaya başladığımızda, VLC player programının adı en iyi ve tamamen ücretsiz medya programları arasında en başta gelmektedir. Fakat neden VLC en başta gelmektedir? Ücretsiz medya player programları arasında neden en popüler?

VLC Media Player, en iyi video oynatıcı klasmanında tüm popüler platformlar için kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır. VideoLAN projesi adı altında ortaya çıkarılan VLC Media Player’ın çok sayıda sıkıştırılmış ses ve video formatlarını ve çeşitli dosya biçimlerini desteklediği bilinmektedir. Yıllar boyunca VLC, “her şeyi oynatan player” video oynatıcısı olma ününü kazanmıştır.

VLC, hızlı, ücretsiz ve basit olması nedeniyle hiçbir ektra ayar gerektirmeyen en iyi PC medya oynatıcılarından biridir. Yazılım ayrıca, görünüşünü geliştirmenize ve müzikçalar kısmının renk ve temasını değiştirmenize yardımcı olabilecek farklı özelleştirme seçeneklerine de sahiptir. Aynı zamanda bir stream medya oynatıcı, akış video oynatıcı olarak da güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Yani tüm film ya da video dosyasının tamamını indirmeden, indirilen kadarını da açmanıza yardımcı olur. Bu kaliteli Windows Media Player alternatifi program da sık sık güncellemelerini yayınlar ve geniş bir kullanıcı topluluğuna hitap eder.

Windows 10’dan Windows XP’e kadar tüm Windows sürümlerinde çalışır. Zaman zaman bu ücretsiz film oynatıcı programı daha farklı yeni özellikler ve güncellemeler almaya devam etmektedir

Sponsored Links

VLC’yi Diğerlerinden Ayıran Nedir?

 • Ücretsiz ve açık kaynak olması
 • Neredeyse her şeyi (video ve müzik vs.)oynatabilmesi
 • Hemen hemen tüm platformlarda kullanılabilir olması

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

VLC Media Player web sitesi

2. KMPlayer

en iyi medya oynatıcı
KM Player

KMPlayer, neredeyse başlıca video ve ses dosyalarını oynatma özelliğine sahip başka bir harika ve ücretsiz Windows medya oynatıcısıdır. Avi oynatıcı, MP4 oynatıcı gibi aklınıza gelebilecek tüm formatları destekler.

Windows 10 için dahili bir kod çözücüye sahip olduğundan, kullanıcıların farklı bir kod çözücüyü aramasına ya da ekstra olarak indirmesine gerek yoktur. Uyumluluğunu daha da arttırmak için harici kodekler yükleyebilirsiniz. 3D, 4K, UHD desteği ile kullanıcılar, cihazlarında yüksek çözünürlüklü videoların keyfini çıkarabilir.

KMPlayer, geniş format desteğini destekelemesiyle de bilinir. Kullanıcı arayüzünden ses ve video efektleri konusunda birçok seçeneğe de sahiptir. Videoların bölümlerini sık kullanılanlar olarak seçebilir, onları tekrarlı (A B replay) oynatabilirsiniz. Ayrıca altyazıları doğrudan oynatıcı içinde düzenleme özelliği gibi bir kolaylık da sunmaktadır. İlk olarak 2002 yılında piyasaya sürülen KMPlayer ücretsiz media player, Koreli bir yayın şirketi Pandora TV tarafından 2007 yılında satın alınmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Neden KMPlayer Kullanmalıyım?

 • Güçlü bir Medya düzenleme özelliği
 • Dilediğiniz gibi özelleştirilebilir seçenekleri
 • KMP bağlanma özelliği

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

KMPlayer web sitesi

3. PotPlayer

en iyi medya oynatıcı
Pot Player

VLC gibi diğer video oynatıcılarla rekabet eden ücretsiz player programı PotPlayer, son zamanlarda medya player yazılımları arasında ön sıralara çıkmayı başardı. Windows platformu için oluşturulan bu multimedya yazılımı, Güney Koreli internet şirketi tarafından geliştirilmiştir. PotPlayer, VLC’ player gibi tonlarca özelliğe sahiptir. Bu önerdiğimiz multimedya arası gereksinimlerinize uygun hale getirmenize olanak tanıyan çok çeşitli kişiselleştirme, özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelmektedir. QuickSync ,CUDA ve DXVA gibi teknikleri kullanan PotPlayer, maksimum performans ve basit bir  kullanıcı deneyimi sunuyor. Bu nedenle PotPlayer listemizin en iyi üçüncü medya oynatıcıları arasındadır.

VLC ile karşılaştırıldığında, PotPlayer daha az popüler olabilir, ancak daha fazla dosya türünü desteklediği de bir gerçektir. AVI / MKV / MP4 / FLV gibi sıkıştırılmış  dosyalar için harika bir oynatma programı olduğunu söylemeye dahi gerek yoktur.

Açmak istediğiniz film ya da video dosyasını çalarken, sahip olduğunuz ses kartları arasında seçim yapma, en sevdiğiniz sahneleri işaretleme ve izleme vb. gibi bir çok seçeneğiniz mevcuttur. Ayrıca parlaklık, kontrast, renk tonu, gürültü azaltma gibi filtreleri de kullanabilirsiniz.

Ayrıca birçok klavye kısayolu ile birlikte gelir ve kısayol tuşları film izlerken işinize yarayabilir. 

Peki yine de VLC’yi PotPlayer’dan daha popüler yapan nedir? 

Kullanıcıların çoğu için, çok özellik ve uzun ayarların listesini görmek bu konuda etkili olabilir. Ayrıca, PotPlayer sadece Windows işletim sistemin ile sınırlıdır. Genel olarak,  VLC Media Player’dan sıkıldıysanız ve yerini dolduracak ücretsiz bir oynatıcı arıyorsanız, karşılaşabileceğiniz en iyi medya oynatıcılarından biri: PotPlayer video ve müzik oynatma programıdır diyebiliriz.

Neden PotPlayer Kullanmalıyım?

 • Kolay ve görsel arayüz
 • Daha iyi ses performansı
 • Özelleştirme seçenekleri, renk ton ayarlamaları

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

PotPlayer web sitesi

4. Media Player Classic

en iyi medya oynatıcı
MPC

Adından da anlaşılacağı gibi, Media Player Classic (MPC), ücretsiz ve en iyi video oynatıcı listemizde yer almak zorunda olan klasik tarzda sade bir medya oynatıcısıdır. Orijinal Media Player Classic’in geliştirilmesine dair desteğin kesilmesinden sonra çıkarılan Home Cinema sürümü, hayranlarının çabaları ile yeniden geliştirilen bir versiyondur. Geliştiriciler eski sürümü geliştirerek hızlı ve basit bir yazılım ortaya koydular. 

Orijinal Media Player Classic’in diğer muadili de Black Edition’dır. İkisini de karşılaştırırsak, Ev Sineması, kullanıcı tercih sıralaması açısından daha iyi bir sırada yer alır ve bizim gözümüzde halen en iyi medya oynatıcıları arasında olmak üzere yerleştiği sırasını korumaya devam eder.

Bu ücretsiz multimedya oynatıcı, eski bilgisayarınızda bile güçlük çekmeden, takılmadan, donmadan kullanılabilir. Media Player Classic, mükemmel bir Windows 10 Media Player alternatifidir ve ayrıca Windows 10’da DVD oynatıcı yazılımı, altyazı indirme seçeneği, Skype entegrasyonu vb. gibi farklı özellikleri de bir arada barındırır.

Neden MPC Kullanmalıyım?

 • VLC’den daha fazla formatı destekler
 • Daha iyi ses performansı sağlar
 • Diğerler yazılımlardan daha hızlıdır

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

– Media Player Classic web sitesi

5. GOM Player

en iyi medya oynatıcı
GOM Medya Oynatıcı

GOM Player veya uzun versiyon olarak Gretech Online Movie Player, en popüler video ve ses formatları için dahili desteğe sahip, tamamen ücretsiz bir Windows medya oynatıcı alternatifidir. Yani bu durum, GOM player programının, AVI, FLV, MP4, MOV, MKV vb. en popüler olan tüm video formatlarını açabileceği anlamına gelir. Diğer popüler PC ortam oynatıcıları ile birlikte gelen temel işlevlerin yanı sıra, GOM Player A B tekrarınoı oynatma gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bu video oynatıcısı resim çekme, hız kontrolü, ses ve video efektleri, ekran yakalama gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca tema ve renk değiştirme GOM Player’ın bütün görünümünü son derece özelleştirilmiş hale getirme gibi seçenekler sunar.

GOM’un kendi kütüphanesini kullanarak, çok sayıda altyazı indirebilir ve tercih ettiğiniz dilde izleyerek filmlerin ve TV şovlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu harika video izleme uygulamasını, PC’ler için OpenSubtitles.org’un geniş veritabanına da bağlayabilir istediğiniz filmin istediğiniz dildeki altyazını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu medya oynatıcı yazılımının bazı nadir görülen  dosya tiplerini desteklememesi gibi bir sınırlılığı olabilir. Bu gibi durumlarda ise GOM Player’ın Codec Finder hizmeti ihtiyacınız olan kodek dosyasını bulmanıza yardımcı olacaktır. Windows için GOM Player, Windows 10 ile Windows XP SP3 arasında bulunan diğer Windows sürümlerinin de desteklemektedir.

Neden GOME Oynatıcı Kullanmalıyım?

 • Codec ve altyazı bulma kolaylığı
 • Sade ve renkli arayüz

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7

GOM Player web sitesi

6. ACG Medya Oynatıcı

en iyi medya oynatıcı
Windows 10 için ACG oynatıcı

Windows 10 için tamamen uyumlu ve sade görünen bir medya player uygulaması arıyorsanız, ACG Player’a rastladığınız an media oynatıcısı arayışlarınızı durdumanın vakti gelmiş demektir. Ses ve video efektleri, müzik görselleştiricisi, resim yazı tipi altyazı, kolay kontrol, arka plan müziği gibi tüm temel özelliklere sahip dolu dolu ve ücretsiz bir medya oynatıcıdır. ACG Player, çoğu kod çözücüyü kullanıma hazır şekilde bulunduran bir politika izliyor. Ayrıca harici cihazlardan, dosyalardan ve disklerden oynatmayı da desteklemektedir.

ACG Player’ın daha da basit ve temel özellikleri olan bir sürümü (bazı özellikleri olmayan)  Ax-Lite biçiminde mevcuttur.

ACG Player’ın Öne Çıkan Özelliği Nedir?

 • Basit bir kullanıcı deneyimi
 • Dokunma hareketleri ile arayüz kullanımına izin vermesi
 • Minimalist bir tasarım

Desteklediği Platformlar: Windows 10

ACG Player web sitesi

7. Kodi

en iyi medya oynatıcı

Kodi Arayüzü

Eskiden XBMC olarak adlandırılan Kodi, ücretsiz ve açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır. Tam bir multimedya deneyimi yaşayabileceğiniz için dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde kullanabileceğiniz, özelleştirilebilir bir medya player programıdır. Windows 10’da Windows Media Center’ı tercih etmek istememeniz durumunda alternatifi ve daha kullanışlı olabilecek  Kodi harika bir alternatiftir. İçerik oynatma önerilerimiz arsında en iyi tam medya oynatıcı için  büyük kullanıcı arayüzü nedeniyle daha büyük bir ekranla kullanıyorsanız muhteşem bir arayüz özelliği sunacaktır. Yakın geçmişte, Kodi önceden yüklenmiş Kodi kutuları ve korsanlığı destekleyen eklentileri nedeniyle sürekli teknoloji sitelerinin  şok haber olarak sunduğu manşetlerindeydi .

Kodi, neredeyse tüm popüler video ve müzik formatlarını, podcast’lerini ve yerel olarak ya da internette depolanan diğer dijital dosyaları(resim, müzik, video, film, vs.) oynatır. Başlangıçta, Kodi bağımsız olarak geliştirilmiştir ve 1. nesil Xbox oyun konsolu için Xbox Media Center olarak adlandırılmıştır. Bu medya oynatıcı özellikleri genişletilerek Netflix, YouTube, Hulu, Veoh, vb. gibi işlevleri de içeren eklentilere sahiptir. Kodi’nin kaynak kodu açık kaynak kodlu ve dünya çapında ücretsiz ve gönüllük esasında dayanan bir grup tarafından geliştirilmiştir.

Kodi Medya Oynatıcının Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

 • Medya center deneyimi
 • İçerik akışı
 • TV arayüzü

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7

– Kodi web sitesi

8. DivX Oynatıcı

en iyi medya oynatıcı
DivX Oynatıcı

En iyi medya oynatıcılar listemizdeki 8 numaralı önerimiz tabi ki DivX Player olacaktır. Bu video oynatıcı ücretsiz HEVC oynatımı sunan ve türünün ilk medya oynatıcısıdır. Bu popüler ve kullanışlı medya player programı ile, UltraHD (4K) oynatmanın keyfini de çıkarabilirsiniz. DivX oynatıcının MKV, MP4, DivX ve AVI gibi en popüler formatlarda oynatılan video dosyaları için optimize edilmiş olduğunu söylemeye gerek dahi duymuyoruz.

DivX ayrıca, DLNA uyumlu, yani herhangi bir cihaza müzik, video ve fotoğraf akışı yapmanızı sağlayan bir anlık görüntü aktarna programı olarak da işlev görür.

DivX oynatıcı, en sevdiğiniz sahnelere kolayca atlamanızı sağlayan Trick Play gibi gelişmiş özelliklere de sahiptir. Bu özellik ile farklı sahneleri oynatabilirsiniz. Akıllı medya kütüphanesi, satın alınan ve aynı zamanda özel video içeriğini de sizlere sunar. Çoklu ses desteği, farklı müzikler arasında uğraşmadan geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir. Oynatmaya Devam Et özelliği ile, kaldığınız noktadan izlemeye devam edebilirsiniz.

Neden DivX Oynatıcı Kullanmalıyım?

 • Özellikleri fazla
 • DivX To Go özelliği ile ilgili yere atlama
 • DLNA akış desteği ile anlık video, müzik, resim paylaşımı

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP

– DivX Player web sitesi

9. Pleks

en iyi medya oynatıcı
Plex

2015’te Plex büyük bir değişiklik yaparak yeni Plex Media Player ile Plex Home Theater’larını değiştirdi. Plex, videolar, TV şovları, filmler, fotoğraflar, kişisel videolar ve müzik vb. şeyleri içerebilen geniş medya koleksiyonunuzu kolayca yönetmenize olanak tanır. Koleksiyonlarınızı düzenler ve gösterişli ve düzenli görünmesini sağlar. Kolay paylaşılan özelliği ile başakalarının arşivinize ulaşmasına izin verebilir, erişimine seçebilir ya da istediğiniz kişilere erişmeme imkanı sağlayabilirsiniz.

Listemizin en iyi film oynatma programı arasından hatırı sayılır ünvana sahip bu medya player, hi-fi müzik ve video formatları dahil olmak üzere hemen hemen indirmek istediğiniz tüm dosya türlerini destekler. Chromecast’in desteklediği gibi, videoları TV ekranınıza da eş zamanlı olarak aktarabilirsiniz. Müzikçalarınızı kontrol altına almak için telefonunuzda veya tabletinizde Plex uygulamasını da kurabilirsiniz. Video içeriklerinizi, kitaplığınızı düzenlemek ve zengin özelliklere sahip bir video medya oynatıcısından yararlanmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Neden Plex Kullanmalıyım?

 • Medya yöneticisi olması
 • Dosyanın altbilgi verilerini kullanur
 • Çoğu platformu desteklenir

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7

Plex web sitesi

10. 5KPlayer

Windows için 5KPlayer
5KPlayer

En iyi video oynatıcılar arasından önerdiğimiz medya oynatıcıları listesindeki son medya player programı 5KPlayer. Windows 10 sürümü için son derece uyumlu bir video oynatıcıdır. Herhangi bir eklenti olmadan hemen hemen her türlü video ve müzik oynattığını söyleyebiliriz. Arayüzü çok sade ve basittir. 5KPlayer ayrıca YouTube, Vimeo, Facebook, MTV, vb. web sitelerinden video ve müzik almanıza da izin verir. M4V, MP3, AAC, MP4, MOV gibi genel formatlarla uyumlu olduğunu söylemeye duymuyoruz bile.

Neden 5KPlayer Peki?

 • Yerleşik AirPlay desteği
 • Birçok video sitesinden video indirebilme özelliği

Desteklediği Platformlar: Windows 10, Windows 8.1, Windows 7

5KPlayer web sitesi

Peki, hangi ücretsiz medya oynatıcı  sizin gözünüzde en iyisidir? Filmlerden ve diğer medya içeriğinden zevk almak için hangisini kullanmalısınız? Görüşlerini paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Frossbytes, techradar, twitgoo


Like it? Share with your friends!

alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *