Lösemi hakkında bilmeniz gerekenler

1 min


Sponsored Links

lösemi hakkında bilgi ve lösemi nedir

Lösemi nedir?

Lösemi bir kan hastalığıdır. Kanımızın esas yapım yeri olan kemik iliğindeki ana (kök) hücrelerin bozulması sonucu kötü huylu blastların çoğalması ile ortaya çıkar. Kalıtsal ve bulaşıcı değildir. Her yaşta görülebilir ancak en çok 1-5 yaş arası çocuklarda rastlanır. Her yıl 2000 civarında yeni yavrumuz bu hastalığa yakalanmaktadır. Bu sayı ne yazık ki her geçen gün artmaktadır.

 

Nedenleri nelerdir?

Bugüne kadar tespit edilmiş tek bir sebebi yoktur. Genetik yatkınlıklar ile çevre faktörleri birlikte suçlanmaktadır. Özellikle kanser yapan etkenler tetiği çekerek kromozomal değişikliklere yani lösemi hastalığına neden olmaktadırlar.


losemi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi.jpg

lösemi teşhisi nasıl konur 

Belirtileri nelerdir?

Solukluk, halsizlik, iştahsızlık, burun kanamaları, deri de morluklar ve kanamalar, dalak, lenf bezlerinde büyüme, bacaklarda ağrı, karında şişme, göz tutulumu en sık görülen yakınmalardır.

cocuk_losemisi.jpg

Sponsored Links

lösemi hastalığının belirtileri 

Tedavisi var mıdır, 3 sene sürüyor mu?

Kemoterapiler (ilaçla tedavi) sonucunda %92’lere varan oranda tam iyileşme sağlanabilir. Tedavi yaklaşık 3 yıl kadar sürmektedir. Toplam maliyetleri 150-250000 TL’yi bulmaktadır. Kısacası Lösemi tedavi edilebilen, tedavisi çok uzun süren multidisipliner yaklaşımlar gerektiren ve çok pahalı bir hastalıktır. LÖSANTE Lösemili Çocuklar Hastanesi bu konuda engin deneyim, tecrübeli sağlık ordusuna sahiptir. Lösemi Vakfının yaptığı araştırmalarda, lösemili çocuk ailelerinin %87’si ı  asgari ücret veya altında, %15’inin ise hiçbir geliri olmadığı saptanmıştır.

lösemi çeşitleri 

kan-kanseri-losemi-nedir-belirtileri-nelerdir-1481099791220.jpg

Kaynak:

Sponsor Bağlantılar

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *