İşe yaramayan 12 organ

1 min


Sponsored Links

Hepimizin ihtiyacı olmayacağı organ ya da organ kısımlarımız vardır. Bazıları sadece çocukluk döneminde işe yarar; bazıları ise gereksizdir; Bu yüzden hepimiz aslında artık ihtiyaç duymadığımız fazladan organ parçalarına sahibiz.. Bazı çocuklar artık bu parçalar olmadan doğmaya başlıyorlar, Peki bu parçalar nelerdir?

 1. 1 Arrector Pili KAsları


  Bunlar saç foliküllerine yapışmış minik kaslardır. Saçlarımızı ya da kıllarımızı ürperdiğimiz zaman ayağa kaldırmak için yardımcı olan bunlardır.. Evet, onlara gerçekten ihtiyacımız yok.

 2. 2 Bademcikler


  Teknik olarak bademcikler lenf nodlarıdır ve lenf düğümleri oldukça önemlidir (eğer bağışıklık sistemine sahip iseniz). Fakat bademcikler sıklıkla enfekte olurlar ve böylece tekrar tekrar iltihaplanırlar, bu nedenle aldırılırlar. Çoğu zaman işe yaradıklarından daha fazla sorun olurlar. Bildiğimiz şey, bademcikler olmadığı için hiç kimse ölmedi.

 3. 3 Apandis


  Evet, şu anda faydasız çünkü artık yüksek seviyede selülozu sindirmemiz gerekmiyor. (Şimdi yiyeceklerimizi pişiriyoruz! Evet, besin maddelerini düşürüyor, ancak geri kalan besin maddelerini vücudumuzun kullanımına daha uygun hale getiriyor, genel olarak sebzelerinizi pişirmek daha karlı.) Çiğ ve büyük bitkisel maddeleri yemememizden bu yana  apandisler genellikle enfekte olur ve bazen patlarlar. İyi bir istatistik değil ama, her 10 kişiden birinin apandisi alınıyor. Onu iyileştirmeye bile gerek duyulmuyor, çünkü onu iyileştirmek çözüm olmuyor. Sadece sizi kesip alıyorlar. 

 4. 4 20lik dişler


  Yirmilik dişleri, bir zamanlar, insanlar daha mağara adamı iken belki oldukça yararlıydı. Ancak şimdi gerekli değiller. Çoğu insan biraz acı çektiğinden onları çıkarır ve migren dahil bir dizi konunun ortaya çıkmasına neden olur. Ancak, evrim notlar gibi görünüyor ve şimdi bazı insanlar bilgelik dişleri olmadan doğuyor!


 5. 5 Göğüs Duvarı kasları


  Subclavius Muscle adı verilen bu kaslar klavikul'a (köprücük kemiği) ilk kaburgada omzun altından başlayan bir kas türüdür ve insan emekleme dönemini aşıp iki ayağı üzerinde yürümeye başlayınca hiç bir yararı yoktur. Yine de çoğumuz bunlara sahibiz.

 6. 6 Preauriküler Sinüs


  Bazı insanlar kulaklarının yakınında, küçük deliklerle doğarlar. Bunlara preauriküler sinüs denir ve genelde enfekte olmaktan başka bir şey yapmazlar.

 7. 7 Lenf Bezleri


  Adenoidler lenfoid dokudur, bademcikleriniz gibi burnunuzun hemen arkasında bulunur. Bağımlılık sisteminin bir parçası oldukları ve sizi çocukken sağlıklı tutmak için bakterileri öldürdükleri ve daha sonra yaşlandıkça küçültülerek faydasız hale geldiği söylenebilir. Bununla birlikte, bazı çocukların kendi çocuklarını uzaklaştırmaları gerekiyor ve pek çok soruna neden olmuyor gibi görünüyor. Üstelik bazı insanlarınki çocuk yaşta alınıyor ve hiç bir problem yaratmıyor. 

 8. 8 Safra kesesi


  Safra kesesi, safra tutan (karaciğer tarafından üretilen) bir organ olup, bu safrayı yavaş yavaş sindirim kanalına bırakır. Ayrıca ağrılı taşlar yapabilir, kanser (gerekli organlara yayılır) ve iltihaplanmaya neden olabilir. Aldıran insanlar öncekine göre hiç bir değişiklik yaşamamıştır.

 9. 9 Yedek organlar


  Fazladan olan organlarımız var. Tamam, teknik olarak, yararsız değil, hatta hiç değiller; onlar aslında harika yedek organlarımızdır. Ancak hayatımız boyunca bir böbrek veya tek bir yumurtalık veya tek bir testisle mutlu bir şekilde yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun işleyişi için bu organlardan yalnızca birine sahip olmanız yeterlidir. Birini kaybederseniz dahi diğeri ihtiyaç olan hormonları ve işlevleri yerine getirerek telafi eder.

 10. 10 Palmaris Kası


  Bu kas, dirsekten bileğe kadar uzanır ve dar bir kas olup, gerçekten hiç kullanmadığımız bir kastır. Bir zamanlar asmak ve tırmanmak için kullanıldığı teorisi mevcuttu, ancak cerrahlar gerektiğinde rekonstrüktif ameliyatlar için alabilirler.

 11. 11 Auriküler Kasları


  Kulağı çevreleyen ve etraftaki seslere doğru hareket etmek veya mutsuz olduğunu göstermek için onları düzleştirmek amacıyla bazı hayvanların kullandığı bir grup kas vardır. Bunlara Auricular kasları denir ve bazı insanlar da bunlara sahiptir, ancak hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Esas olarak biz kedi değiliz. Bazılarının kulaklarını oynatması bu kasları kullanmayı öğrendikleri anlamına geliyor.

 12. 12 Plantaris Kas


  Bu noktada, insanların yaklaşık% 9'u bu kas olmadan doğuyor. Olanlar için de gerçekten faydası yok. Ayaklarınızla bir şeyler tutan bir primat olmadığınız sürece.

  Alıntı:list25

Sponsor Bağlantılar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
17
Funny
I like that I like that
10
I like that
Dislike Dislike
6
Dislike
OMG OMG
4
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *