6 Adımda Helpdesk Nedir Ne Değildir?

Helpdesk ne demek ve helpdesk hakkında bütün merak ettiklerinizin cevabı bizde!1 min


Sponsored Links

Helpdesk Nedir ?

Helpdesk ya da help desk nedir dediğimizde kısacası bilgisayar ve bilgisayar sistemi ile ilgili olan bütün kaynakları, ortamları ya da, araçları temin etmek, kurulumunu ve verimli çalışmasını sağlamak, bu birimlerde  oluşabilecek sorunları çözmek veyahut sorunun çözümünü takip etmek üzere görevlendirilmiş IT depatmanı  personelleridir.

Help-Desk.jpg

Örneğin bir helpdesk personeli bilgisayarı formatlamaktan tutun da antivirus yazılımlarının kurulmasına, bozulan yazıcının tamire gönderilmesinden Excel’de bir tablo oluşturulmasını göstermeye kadar her türlü İnformasyon Teknolojileri konusunda yardımcı olmaya hazır ve nazırdır.

Helpdesk Personelinde Aranan Özellikler Nelerdir ?

 • En az lise mezunu,
 • bilgisayar konusunda deneyimli,
 • kriz durumlarında doğru kararlar verebilen,
 • her daim yeniliğe açık
 • ve bilgi işlem konuşunda kendini geliştirmiş adaylar olması beklenir.

Bir bilişim uzmanı yani helpdesk personelinin 6 özellikten en az birine ya da o şirket için gerekli olan özelliğe sahip olması şirketlerin iş alımlarındaki değerlendirmelerinde baş rol oynar. Bunları bilirseniz iş sizin demektir. Bu 6 unsuru aşağıda sıralamaya çalıştım.


 1. alpinpon
  0

  Bu pozisyonlar, aşağıda tanımlandığı gibi birincil işlevi olan bir veya daha fazla temel bilgi teknolojisinden sorumlu konumlardır. Pozisyon, planlama ve analiz ile ilgili ilke, ve teknikleri uygulamada takdir yetkisini kullanmayı gerektirir. Bunlar;  tasarım; geliştirme ve uygulama; bakım; destek; ve bilgi teknolojisi işlevlerinin yönetimidir.  Sorumluluklar, aşağıdaki işlevleri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.


  Planlama ve Analiz
  Bilgi teknolojisi gereksinimlerinin toplanmasını ve geliştirilmesini içerir;
  bilgi teknolojisi çözümlerini anlama; sistem verimliliğini değerlendirmek , alternatif bilgi teknolojisi seçeneklerini araştırmak ve bilgi teknolojisi çözümleri. (Bir ofisteki  bilgisayarın donanımsal ya da yazılımsal olarak nelere ihtiyacı var gibi.)

  Dizayn
  İhtiyaçlara hizmet etmek için bilgi sisteminin fiziksel tanımı. Bu kısım verilerin tanımlanmasını içerir. nasıl saklanacağı ve alındığı; kim erişecek? Bunlar; 

  • veri nasıl muhafaza edilir, korunur, dağıtılır
  •  veri ve sistemin güvenliği 
  • ve sistemi çalıştırmak için kullanılacak donanım ve yazılımı tanımlamak.

  Örneğin katalog çekimi resimlerini sonradan kullanılmak üzre tarih ya da isimler vererek bilgisayara kopyalamak, dosya sistemi tasarlamak.

  Geliştirme ve Uygulama
  Program ya da planın geliştirilmesini içerir. Örneğin bir yazılımın, donanım ve yazılım bileşenlerini kurma ve test etme ve tüm sistemin uyumluluğunu kontrol etmek.  Buna ayrıca kullanıcıyı bu geliştirilen sistemlerin nasıl çalıştığı ve donanımın nasıl kullanılacağı konusunda eğitmek de dahildir.

  Bakım
  Mevcut donanım/ yazılımın izlenmesine ve değiştirilmesine  veya İnternet bağlantı gereksinimlerinin giderilmesine dayanır. 

  Destek
  Yardım/ destek gibi fonksiyonları yerine getirerek kullanıcıların sistem kullanımına yardımcı olmaktır.


 2. alpinpon
  0

  Bilişim sistemlerini temel destek olarak kullanır. (Bilgisayar operatörleri, veri girişleri yapanlar hariçtir.)

  İşin gelişmesi ilerlemesi için öçlme ve değerlendirmelerde bulunurlar. Bunları yaparken de bilişim teknolojilerini kullanırlar. 


 3. alpinpon
  0

  Tanımı: Nasılı bilme; her türlü bilgi ve becerinin toplamıdır, ancak kabul görülebilir bir iş performansı için ihtiyaç duyulmaktadır. Üç (3) boyutu vardır ;

  1. Uzman - Pratik prosedürler, özel uzman teknikleri veya bilimsel disiplinler. Teknik bilgi, teknik yetenek bunlara örnektir. (HDMI girişinin hem ses hem de görüntü ilettiğini bilme)

  2. Yönetim Bilgisi - Planlama, örgütleme, koordine etme, bütünleştirme. ( Bir projede bireyleri görevlendirme senaryosu ya da uygunluğuna göre seçim yapabilme senaryosu ). Bir çalışma ile ilgili faaliyetleri ve kaynakları yönetmek ve kontrol etmek ("bir yönetici gibi düşünmek")

  Sponsor Bağlantılar

  3. İnsan İlişkileri Becerileri - Aktif, pratik, kişiden kişiye, alanla ilgili insan ilişkileri becerileri. (İnsanlar arasındaki iletişimde akıcı ve anlayışlı olma)


 4. alpinpon
  0

  Problem Çözmeyi iki boyutta ele alabiliriz; 

  1. Ortamı değerlendirerek; Yardım veya rehberlik sağlama açısından geçmiş çözüm uygulamalarından emsal sağlanabilir.

  2. Zorluğu değerlendirerek; İzlenmesi gereken yeni bir yöntem, yenilik ve karmaşıklık.


 5. alpinpon
  0

  Genel anlamıyla; eylemin ve sonuçların cevaplanabilirliğini içerir. İşin sonuçlara etkisi ölçülmüştür. Üç (3) boyutu vardır;

  1. Hesap vermede özgürlük: O konuda uzmanı olduğunuz bir durumu çözüme kavuşturunca ya da şirket kuralları gereği o sorunun kuralların gerektirdiği şekilde çözüme ulaştırınca yapılan açıklamalardır.

  2. Etki - dikkate alınan ya da çözüme ulaştırılmaya çalışılan bir durum için beklenen sonuçların etkisidir. Tam çözüm etkisi, katkı sağlama etkisi ya da uzaktan kolaylaştırma etkisi.

  3. Büyüklük - Birimin veya işin boyutunu hesaplayabilmek. Örneğin 50 TL küçük bir değer ise 50 milyon TL nin çok çok büyük bir değer olduğunu nitel ve nicel olarak da kestirebilmeli.


 6. alpinpon
  0

  Özel bilgi birikimlerine göre 4 seviyede incelenebilir.


  Helpdesk seviye 1

  En temel çalışma becerisine sahip olmadır. Bilgi işlem konusunda genel olarak bilgileri ve deneyimleri vardır

  Helpdesk seviye 2

  Full çalışma becerisidir. Herhangi bir bilgi teknolojileri konusunda bilgi seviyesi ve deneyimi daha yüksektir. Basit programlama bilgi, ağ bilgisi sistem analizi gibi konularda etkindir.

  Helpdesk seviye 3

  Bu seviye profesyonel olarak çalışma becerisi gerektirir. Bir konu veya alanda tam anlamıyla uzmanlaşmıştır. Bilgisayar bilimleri ve sistem geliştiricliği yapabilir.

  Helpdesk seviye 4

  Uzman kadrosu olarak problem çözme yetisi, proje yönetimi  konusunda geniş bilgi yelpazesine ve deneyimine sahip olan kişilerdir.


  Kaynak : manitoba


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
6
Funny
I like that I like that
4
I like that
Dislike Dislike
33
Dislike
OMG OMG
31
OMG
alpinpon

One Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 1. My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!