Dünya üzerindeki en zeki 20 hayvan

1 min


Sponsored Links

Çoğu insan süper zekayı hayvanlarla ilişkilendirmese de, bu biraz yanlıştır. Bazı hayvanların zihinleri kendine özgü şekilde aşırı gelişmiştir. Bazı durumlarda, bir görevi yerine getirirken insandan bile daha akıllı olduklarını söyleyebiliriz.  İşte düyadaki en zeki 10 hayvan.

 1. 1 Mürekkepbalığı


  Mürekkep balıklarının dünyadaki en zeki omurgasız hayvanlardan biri olduğu söyleniyor. Onların beyin yapısı okyanustaki diğer omurgasızlardan farklıdır, çünkü insan beynine benzer karmaşık yapılara sahiptirler. İnsanlar gibi, mürekkep balıkları da çevresindekiler konusunda çok meraklı olabilirler. Yeni becerileri öğrenme, kapasitelerini geliştirme gibi özellikleri sayesinde  rahatsız olduğu şeyleri bastırabilir ve zarar görmelerini engelleyebilir.

 2. 2 Örümcekler


  Örümcekler boylarına göre oldukça zeki olabilen en küçük canlılardan biridir. Özellikle Beyaz Menden Portia örümcekleri. Bu örümcekler Afrika Asya ve Avustralya ormanlarında yaşar. Kanıtlanmış öğrenme becerileri vardır.

 3. 3 Karıncalar


  Onlar küçük olsalar da, bir şekilde başka türleri yok edebilecek derecede olan felaketlere bile  dayanma yeteneğine sahiptirler. Karıncalar, genellikle yuva inşa etmek ve yiyecek aramak için büyük gruplar halinde yaşarlar ve çevrelerine çok iyi uyum sağlarlar. 

 4. 4 Babunlar


  Babunlar, şempanze ve orangutanlara çok benzer bilişsel yeteneklere sahip maymunlarıdır. Davranış biçiminde, bu canlıların insanlara çok yakın benzediğini görebiliriz. Diğer hayvanlardan farklı olarak, bazı durumlarda, stresi anlayabilme ve onlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptirler. Son derece karmaşık sosyal sistemler yaratıp zor durumlarla karşı karşıya kaldıklarında eleştirel düşünebiliyorlar.


 5. 5 Deniz aslanları


  Araştırmalar, deniz aslanlarının mantıki düşünme yeteneğine sahip olduğunu ve aslında a = b ve b = c, sonra a = c gibi bir sonuç olduğunu çıkarabilirler.

 6. 6 Güvercinler


  Güvercinlerin tarih boyunca savaş alanlarında defalarca kullanıldıklarının bir nedeni var. Coğrafya konusunda inanılmaz zekaya sahiptirler, hayatları boyunca insanları ve yerleri şaşırtıcı bir şekilde hatırlamaları onların ayrıcalıklı bir yeteneğe sahip olduklarını göstermektedir.

 7. 7 Kargalar


  Güvercinlerle birlikte kargalar da dünyanın en akıllı kuşları arasındadır. Karmaşık sorunları çözme, yiyecek toplama ve kaynak bulma gibi durumlarda zorlu koşullara uyum sağlayabilirler.

 8. 8 Rakunlar


  Becerikli olduğu bilinen rakunlar karmaşık sosyal ilişkiler kurabilir ve ayrıca problem çözerken karmaşık araçları kullanabilirler.

 9. 9 Atlar


  Atlar her zaman insanlar için çok özel bir anlam taşımışlardır; çok binilen oldukları  iyi anıları olan ve stres altındaki komplike komutlara hızlı bir şekilde karşılık verebilmeleri onların gelişmiş bir zekaya sahip olduğunu göstermektedir.

 10. 10 Şahin


  Son derece usta avcılar falcons daima mesaj almak ve keşif yapmak için güvercinlerle aynı şekilde kullanılmıştır. Emirleri takip etme ve bölgeyi hatırlama yetenekleri çok güçlüdür.

 11. 11 Sıçanlar


  Kimileri sıçanların zihinsel kapasitesini hafife alabilir. Kanalizasyon sakinleri olabilirler, ancak aynı zamanda oldukça zekidirler. Değişik durumlara uyum sağlama konusunda çok iyidirler ve unutmayacağı  anıları vardır.

 12. 12 Baykuşlar


  Baykuşlar Eski Yunanlılar zamanında bile zeki hayvanlar olarak görülüyordu. Bu, onların "bilgeliği" temsil ettiği için görünse de doğrudur.

 13. 13 Kediler


  Kedi sahibi olanlar, bu hayvanların avcılık konusunda yetenekli olduğunu biliyorlar. Çeviktirler ve inanılmaz bir duyusal kabiliyete sahiptirler ve köpekler kadar eğitilememiş olsalar da, yeni beceriler öğrenme konusunda oldukça ustadırlar.

 14. 14 Sincap


  Sincaplar küçük olabilir, ancak zekaları o kadar küçük değildir. Evet, ne düşündüğünüzü biliyoruz; bazen arabamızla bu zavallı hayvanlara çarpabiliyoruz ve bu hayvanlar araba yollarından nasıl çıkacaklarını bulamıyorlar, nasıl akıllı olabilirler? Aslında çok zeki oldukları bir konu var ki o da yemek toplamak. Depolama söz konusu olduğunda, zihinleri, ihtiyaç duydukları şeylere bir şekilde uyum sağlar ve bu da, depoladıkları yeri hatırlamak için onlara büyük bir düşünme gücü sağlar.

 15. 15 Filler


  Diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında, fillerin daha büyük beyinleri vardır. Elbette beyninizin büyük olması zeki olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan, vücut kütlesi ile beyin kütlesi arasındaki orantıdır, ancak filler insan standartlarına göre gerçekten zekidirler. Bu hayvanlar beyinlerini karmaşık sosyal etkileşimleri yaratmak ve işlemek için kullanıyorlar ve hatta empati gibi şeyleri bile becerebiliyorlar.

  Sponsor Bağlantılar

 16. 16 Ahtapot


  Omurgasızlar grubu söz konusu olduğunda, ahtapotlar en akıllı hayvanlar olarak bilinirler. Yiyecek bulurken gelişmiş stratejiler kullanan çok yetenekli avcılardır. Tıpkı bu yazımızdaki diğer hayvanların çoğunda olduğu gibi, çok karmaşık sorunları çözme becerileri vardır.

 17. 17 Köpekler


  Zeka seviyeleri ırklara göre değişmekle birlikte, genel olarak yeni beceriler öğrenebilirler ve eğitilmeye hızlı bir şekilde cevap verirler. Labrador Retriever, Border Collies ve Poodle gibi köpeklerin çoğu , çevreleri için çok meraklıdır ve en ufak bir değişikliği farkedebilirler. Bununla birlikte, onların yüksek duygusal zekaları olduğu biliniyor,  bu da muhtemelen onları  insanın en iyi arkadaşı konumuna getirdi.

 18. 18 Balinalar


  Büyük boyutları ile bilinen ancak çoğu zaman büyük zekaları olmayan balinalar genellikle birbirleriyle iletişim kurmak ve gruplar arasındaki iletişimlerini mükemmel bir şekilde koordine etmek için karmaşık sesler kullanırlar. Bunlar ayrıca zorlu problem çözebilen hayvalardır.

 19. 19 Papağanlar


  Konuşma yetenekleri ile ünlü papağanlar , insanların bir çoğunun anılarında yer almışlardır. Zekaları sadece saf taklitçilik gibi görünse de karmaşık sorunları çözmede gayet yetkindirler.

 20. 20 Şişe Burunlu Yunuslar


  Vücut kütlesi ile beyin oranı söz konusu olduğunda, bu yunuslarının hayvan krallığında en büyük beyinlerden birine sahip oldukları bilimsel bir gerçektir. İleri düzey iletişim becerileri ve  aynı zamanda kendilerini aynada tanıyabilme yeteneğine de sahiptirler.

 21. 21 Domuzlar


  Araştırmaya göre, orta yaşlı bir domuz üç yaşındaki bir insan kadar akıllı olabilir ve karmaşık çevre durumlarına nasıl uyum sağlayacaklarını biliyorlar çünkü yeni becerileri kolayca öğrenme becerisine sahipler.

 22. 22 Şempanzeler


  Şempanzelerin insanlara benzediği gerçeğinin yanı sıra, bu hayvanların bazı yönleriyle insanlar gibi düşünme kapasiteleri de vardır.  Sürüdeki belirli görevleri yerine getirebilmek için çevrelerinde değişiklik yapabilir ve araçları kullanabilirler. Genelde en akıllı primat ve dolayısıyla dünyadaki en zeki hayvanlardan biri olarak kabul edilirler.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
13
Funny
I like that I like that
11
I like that
Dislike Dislike
6
Dislike
OMG OMG
3
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *