Bir zamanlar okyanuslara hükmeden 12 inanılmaz canavar

1 min


Sponsored Links

Okyanuslarda, milyonlarca yıl önce yüzen hangi yaratıkların var olduğunu merak ettiniz mi? O zamanlar işler çok farklıydı. İnsanların okyanusların derinliklerini keşfetme gibi bir arayışı yoktu, bu yüzden derinlerde yüzen devasa canavarlar için tedbir alma konusunda endişelenmemize gerek yoktu. Kuzey Amerika’nın büyük bir kısmı, yırtıcı sürüngenlerle doludur. Bu deniz canlılarının devasa, korkutucu ve ustura gibi dişleri vardı ve bunlar bir zamanlar okyanusları yöneten  inanılmaz deniz canavarlarıydı.

 1. 1 Pikaia


  Tam da bir "dinozor" olmamasına rağmen, Pikaia, Burgess Şeyli (Britanya Kolumbiyası, Kanada Kayalık Dağları'nda bulunan Burgess Şeyl Oluşumu, dünyanın en ünlü fosil alanlarından biri olup türünün en iyi örneğidir. ) topluluğunda yüzen en eski canlılardan biridir ve ilk okyanus canavarları arasındadır.

 2. 2 İhtiyozor


  "Balık Sürüngen" anlamına gelen Ichthyosaurs,eski zamanlarda denizi  birkaç büyük dinozor ile paykalıyordu. Modern balinalar gibi hava üfleyen bu canlıların solungaçları yoktu ve ancak suda doğum yapabiliyorlardı.

 3. 3 Shastasaurus


  Kaliforniya, Britanya Kolumbiyası ve Çin'de bulunan Shastasaurus, 21 metre uzunluğa kadar geniş bir deniz canlısıydı. Aslında şimdiye kadar yaşamış olan en büyük deniz sürüngenidir. Büyüklüğüne rağmen, Shastasaurus öncelikle küçük balık, başak, ve kalamarla besleniyordu.

 4. 4 Pliosauroidea


  Hantallık için yaratılan deniz canlısı diyebileceğimiz Pliosaur kısa boylu ve saatte 10 km hıza  kadar yüzebiliyordu. Balık, başak, ve diğer deniz sürüngenlerini avlıyorlardı, ancak karada kara dinazorlarının midelerindeki fosillerden keşfedilmişlerdir.


 5. 5 Thalassomedon


  Colorado ve Montanna'da bulunan Thalassomedon uzun boyunludur veı Geç Kretase döneminde yaşayan bir canacar olarak biliniyor.

 6. 6 Squalicorax


  Günümüze  ait Büyük Beyaz Köpekbalığına benzeyen Squalicorax, Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika'da bulunmuştur. Dikkat çekici bir şekilde, Squalicorax'ın dinozorları yediği keşfedilmiştir. Dişlerinin boyu 21 milimetreye kadar ulaşan bu canavarların dinozor kemikleri ile uğraşırken herhangi bir problem yaşamadığından eminiz.

 7. 7 Xiphactinus


  Xiphactinus,  Kretaseous döneminin en sert ve en büyük kemikli balıklarından biri olarak kabul edilir. 4 ya da 5 metre uzunluğunda, Batı İç Deniz Kıyı 'larında yüzmekteydi ve 6 metrelik bir balık yiyebiliyordu.

 8. 8 Dakosaurus


  Kafatası şekli nedeniyle "Godzilla" ismine sahip olan Dakosaurus'un ünlü bir deniz canavarıdır. Denizde yüzen bu muazzam yaratık  günümüz timsahları ile aynı suları  paylaşmıştır.

 9. 9 Elasmozor


  Dünyadaki en iyi bilinen plesiosaurlardan biri olan Elasmosaurus, inanılmaz uzun boynu ile ünlüdür. Hızlı bir yüzücü olmasa da, yemeğini avlamak için takip ve pusuya düşürme taktikleri kullanıyordu.

 10. 10 Tylosaurus


  Orta Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da bulunan Tylosaurus, yaklaşık 15 metre uzunluğunda ve zamanının zirve avcısı olarak kabul edilmiştir. Hemen hemen her türü öldürüp yiyordu. Ne korkunç !

 11. 11 Megapiranalar


  Arjantin'de bulunan Megapiranha, günümüzdeki pirananın çok daha büyük bir versiyonudur. Bir metre uzunluğa ve yarım metre enine sahip Megapirana, vahşi doğada buluşmak isteyeceğiniz bir balık değildir.

 12. 12 Tiktaalik


  Tiktaalik, balık timsah gibi görünen ilginç bir canavardır. Yüzgeçleri ve balık gövdesi olsa da başı bir timsah ile eşleşir. Fosili 2005 yılında Arctic'te bulunmuştur. Birçok bilim adamı, onun yüzen balıklar olduğunu düşünüyor.


  Kaynak: list25

Sponsor Bağlantılar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
10
Funny
I like that I like that
6
I like that
Dislike Dislike
3
Dislike
OMG OMG
34
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *