Akupunktur hakkında bilmeniz gereken 7 şey

1 min


Sponsored Links

Akupunktur hakkında kısa ve basit anlatımlarla derlediğimiz bilgileri sizler için daha da sadeleştirdik.

İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır ki, bunlara akupunktur noktaları denir. Bu noktalar uyarılarak vücudumuzdaki enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece organizma ilaç tedavisine gerek kalmadan, kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar.


 1. alpinpon
  0

  Kelime manası olarak akupunktur “iğnelemek” şeklinde tercüme edilebilir. Günümüzde bilimsel metod ve temellere oturtulan akupunkturun yaklaşık 4000 - 5000 yıllık bir tedavi olduğu ileri sürülmektedir. İnsan vücudunun kendisinde olan iyileştirme gücünü harekete geçirdiği ve bu sayede tedavi ettiği kabul edilmektedir. Ülkemizde resmen kabul edilen akupunktur tedavisi Dünya Sağlık Örgütünün belli aralıklarla yayınladığı uygulama listesi dahilinde uygulanmaktadır. Genelde vücut ya da kulak bölgelerine uygulanmaktadır. Uygulamasının tıp hekimlerince kolay olması, tedavi maliyetinin çok düşük olması ve hemen hemen hiçbir yan etkisi veya komplikasyonu olmayan bir tedavidir. Bu avantajlarından dolayı ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır.

  Your email address will not be published.Required fields are marked * 2. alpinpon
  0

  Akupunktur organizmanın kendi kendini tedavi ettiği bir metottur

  ve en önemli özelliği yan etkisinin olmamasıdır. Bu

  tedavi metodunu üç ana başlık altında toplayabiliriz.

  • Çeşitli hastalıkların tedavisi
  • Analjezi-Anestezi
  • Alışkanlıkların Tedavisi
  Your email address will not be published.Required fields are marked *


 3. alpinpon
  0

  Plesebo, kişinin haberi olmadan, ilaç yerine kullandığı bir madde sonucu tedavi olması durumudur. Aynı şey akupunktur tedavisinde de kullanılır fakat plasebo dediğimiz etki sadece % 30 civarındadır. Geri kaln %70 lik dilim hastalığı biolojik olarak tedavi etmektedir. Akupunktur bebek ve küçük çocuklarda da uygulanmaktadır.

  Your email address will not be published.Required fields are marked *

  Sponsor Bağlantılar


 4. alpinpon
  0

  Hepimizin merak ettiği ve tasalandığı bir durumdur, ama akupunktur tamamen ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler son derece ince olmakla beraber genellikle hastaların çoğu,  iğneleri çok az hissettikleri için şaşırırlar. İğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi ve sonrasında iğne bölgesinde hafif bir ılıma veya uyuşma hissi normaldir. İiğne çıkarılınca bu bunlar zaten ortadan kaybolur.

  Your email address will not be published.Required fields are marked *


 5. alpinpon
  0

  Uzman doktor tarafından uygulandığında akupunktur tedavisi son derece güvenlidir. Bazı hastalarda iğne yerinde hafif bir yara, tedavi sonrası yorgunluk hissi veya da çok nadiren bayılma meydana gelebilir. Bunlar tamamen hastadan kaynaklı durumlar olarak meydana gelmektedir.

  Your email address will not be published.Required fields are marked *


 6. alpinpon
  0

  Doktor, kişiyi muayene ederek, soru sorarak veya bazı bulgular sonucunda teşhisinizi koyacaktır. Ardından tedavi sürecini sizinle planlayacaktır. Eğer akupunktur ile tedavi olmaya karar verirseniz tedaviye başlanır. Genellikle ağrının bulunduğu bölgedeki akupunktur noktalarına, gerekirse de kol ve bacaktaki akupunktur noktalarına iğneler batırılır. Uygun görüldüğü takdirde kulak akupunkturu, kupa tedavisi, elektro-akupunktur tedavisi, laser veya moksa tedavisi eklenebilir.

  Your email address will not be published.Required fields are marked *


 7. alpinpon
  -2

  Akupunktur vücutta farklı yerlere yapılmaktadır. Ancak genelde vücut gövdesi ile kol ve bacaklar kullanılmaktadır. Bununla beraber mikrosistem olarak kulak, el, ayak ve baş gibi bölgelere yapılan akupunktur uygulamaları da vardır.

  Günümüzde altın, gümüş ve çelik iğneler duruma göre tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Bu iğnelerin etkinliğini artırmak için iğne ucuna bağlanan moxa ile iğnelerin ısıtılması yöntemi de oldukça eskidir ve Çin’de hala akupunktur-moxibusyon birlikte anılmaktadır. İğnelerin ucuna elektrik akımı verilerek akupunktur uygulamaları (elektroakupunktur) ise nispeten yenidir ve bir benzeri TENS ile fizik tedavide iğnesiz olarak 1-2 yüzyıldır uygulansa da akupunktur ile birlikte son 50 yıldır anılmaya başlanmıştır.


  Your email address will not be published.Required fields are marked *

Add Your Content
Or
Paste a YouTube, Instagram or SoundCloud link or embed code.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
3
Funny
I like that I like that
33
I like that
Dislike Dislike
30
Dislike
OMG OMG
26
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *