Akciğer kanseri hakkında kesinlikle bilmeniz gerekenler

1 min


Sponsored Links

Akciğer göğsün iki tarafında bulunan süngerimsi hava ile doldurulmuş organlar çifttidir. Solunum borususu bronş olarak adlandırılan organ dalları yoluyla alınan havayı akciğerlere iletir. Bronş daha sonra küçük dallara (bronşioller) bölünür ve en son mikroskobik ortamda gözlenebilecek bileşenlere kadar (Alveoller) gider. Bronşioller alveol adı verilen mikroskopik hava kesesi kümeleridirler. Alveolde, havadaki oksijen kana absorbe edilir yani kana ulaştırılır.

kanserli akciğer

webmd_composite_image_of_bronchitis.jpg?resize=400px:*&output-quality=50

Metabolizmanın atık bir ürünü olan karbondioksit kandan alveollere kadar gider. Alveol arasında, alveolleri desteklemeye yardım eden kan damarları ve hücreler içeren, interstisyum adı verilen ince bir hücre tabakası bulunur.

kanser başlangıcı


akci__er%20solunumu.png

Akciğerler plevra adı verilen ince bir doku tabakası ile kaplıdır. Aynı tür ince doku göğüs boşluğunun iç kısmını çiziyor – buna plevra da deniyor. İnce bir sıvı tabakası, akciğerlerin her nefesle birlikte genişledikçe ve büzüşürken sorunsuz kaymasını sağlayan bir yağlayıcı gibi davranır.

Akciğer kanseri nedir?

Akciğer kanseri, tüm kanserler gibi, vücudun temel yaşam birimi olan hücre anormalliğinden kaynaklanır. Normalde, vücut, hücrelerin büyümesi üzerinde bir kontrol ve denge sistemi vardır, böylece hücreler yalnızca yeni hücrelere ihtiyaç duyulduklarında yeni hücreler üretmek üzere bölünürler. Hücrenin büyümesi üzerindeki bu kontrol ve denge sisteminin bozulması sonuç olarak, tümör adı ile bilinen kontrolsüz bir bölünme sonucu oluşan bir kitle oluşturur ve bu kontrolsüz hücre çoğalması devam eder.

lung-cancer-s1-facts.jpgTümörler benign (iyi huylu) veya malign(kötü huylu) olabilir; "kanser" den bahsettiğimizde, malign olanyani kötü huylu tümörleri kastediyoruz. İyi huylu tümörler genellikle çıkarılabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Öte yandan kötü huylu tümörler genellikle başlangıçta agresif olarak büyürler ve  kan dolaşımına veya lenf sistemine girebilir ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Bu yayılma süreci metastaz olarak adlandırılır. Akciğer kanseri oluştuktan sonra çabuk yayılabilir veya metastaz yapmaya eğilimli olduğu için, hayatı tehdit edenbilir ve tedavisin en zor görülebilecek kanserlerden biridir. Akciğer kanseri vücudun herhangi bir organına yayılabilirken, bazı bölgeler, özellikle adrenal bezler, karaciğer, beyin ve kemikler, akciğer kanseri yayılımının görülebildiği bölgelerdir.

Akciğer kanseri için risk faktörleri nelerdir?

  • Sigara içmek
  • Pasif içicilik (sigara içenlerin yanında bulunmak)

lung-cancer-s4-what-causes-lung-cancer.jpg

Akciğer kanseri tedavisi nedir?

Akciğer kanseri tedavisi öncelikle kanser, kemoterapi veya radyasyon terapisinin yanı sıra bu tedavilerin kombinasyonlarının cerrahi olarak yapılmasını da içerir. Hedeflenen tedaviler ve immünoterapi de daha yaygın hale gelmektedir. Belli bir birey için hangi tedavilerin uygun olacağının kararı, tümörün yerine, boyutunu ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Diğer kanserlerde olduğu gibi, iyileştirici (bir kanserin ortadan kaldırılması veya yok edilmesi) veya hafifletilmesi (kanseri tedavi edemeyen ancak ağrı ve acıyı azaltabilen önlemler) için tasarlanmış tedavi reçetesi de vardır. 

Sponsored Links

lung-cancer-s12-surgery.jpg

Kanserli akciğer için birden fazla tedavi ya da terapi türü öngörülebilir. Bu gibi durumlarda, birincil terapinin etkilerini arttırmak için eklenen terapiye adjuvan terapi adı verilir. Adjuvan terapisine bir örnek;  kanserli tümör hücrelerini öldürme ameliyatı sırasında bir tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra verilen kemoterapi veya radyoterapidir. Akciğer kanserlerinin yaklaşık% 10-35'i cerrahi olarak çıkartılabilir, ancak tümör yayılım göstermişse ve daha sonraki bir zamanda tekrarlayabileceğinden, çıkarma bazen bir iyileşme ile sonuçlanmayabilir. İzole edilen, yavaş büyüyen bir akciğer kanserine sahip bir insanda, tanıdan beş yıl sonra kanserli hücreler % 25-40 oranında  halen hayatta olabilir. 

Radyasyon/Radyoterapi: Radyasyon tedavisinde, bölünen kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X ışınları kullanılır. Radyasyon tedavisi, iyileştirici terapi, palyatif terapi veya ameliyat ya da kemoterapi ile birlikte de yapılabilir. Radyoterapi, cerrahi olarak tümörü almayı imkansız hale getiren lenf düğümleri veya trakea gibi alanlara  yayılmışsa veya bir kişinin cerrahi müdahaleyi reddetmesiyle uygulanabilir.

1434901255_0.jpg

Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerinin büyümesini durduran ya da bölünmesini önleyen ilaçların kullanılmasını ifade eder. Kemoterapi tek başına, cerrahi tedavinin bir adjuvanı olarak veya radyoterapi ile birlikte verilebilir. Bir takım kemoterapötik ilaçlar geliştirildiyse de, platin bazlı ilaçlar olarak bilinen ilaç sınıfı akciğer kanserlerinin tedavisinde en etkili olma ünvanını koruyor.

Sponsor Bağlantılar

icerik_kemoterapi_nedir.jpg

Akciğer kanserini önlemek mümkün müdür?

airthings-corentium-home-radon-detector-front-angle-800x533-c.jpg?ver=1Sigara içmenin kesilmesi ve tütün dumanına maruz kalmanın ortadan kaldırılması akciğer kanserini önleyebilecek en önemli önlemdir. Nikotin sakızı, nikotin spreyleri veya nikotin inhalerleri gibi birçok ürün, sigarayı bırakmaya çalışan insanlara yardımcı olabilir. Pasif sigara maruziyetini en aza indirmek de etkili bir koruyucu önlemdir. Bir ev radon gazı ölçüm kiti kullanmak, evdeki artan radon seviyelerini tespit edebilir ve düzeltebilir.Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

Funny Funny
33
Funny
I like that I like that
30
I like that
Dislike Dislike
26
Dislike
OMG OMG
23
OMG
alpinpon

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *